کد خبر : 2053
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 24 نوامبر 2022 - 3:17
-

آشنایی با قلعه کوهزاد ؛ در ارتفاع ۱۹۰۰ متری

آشنایی با قلعه کوهزاد ؛ در ارتفاع ۱۹۰۰ متری

قلعه کوهزاد (وزنیار) در شهرستان کوهدشت و در بخش رومشگان واقع شده‌ است. تمامی قسمت‌های برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالم‌تر از سایر قسمت‌ها است سبک طاق این قلعه شباهت‌هایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد. ورودی قلعه به سمت شرق است و در قسمت شمال پنجره

قلعه کوهزاد (وزنیار) در شهرستان کوهدشت و در بخش رومشگان واقع شده‌ است. تمامی قسمت‌های برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالم‌تر از سایر قسمت‌ها است سبک طاق این قلعه شباهت‌هایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد. ورودی قلعه به سمت شرق است و در قسمت شمال پنجره ایی به ابعاد ۹۰* ۸۰* ۱۰۰ تعبیه گردیده‌ است. طول و عرض آن ۲۰۵* ۸۵/۳ متر و بلندی طاق ۷۵/۲ سانتیمتر است. طول حصار قلعه ۶۰ متر و عرض آن ۲۴ متر و آثار هشت اتاق به خوبی پیداست. موقعیت قلعه به صورتی است که چشم‌انداز بسیار زیبایی از دره سیمره و منطقه طرهان و رومشکان را در برمی‌گیرد. این اثر منسوب به آیین مهرپرستی و مربوط به دوره اشکانی (پارتی) است که به شماره ۳۷۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است و به‌عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کوهدشت شناخته می‌شود.

 

قلعه کوهزاد رومشکان ویزنهار

قلعه کوهزاد رومشکان ویزنهار

معرفی قلعه کوهزاد رومشکان

کوه ویژن هر (که ویزنهار یا وزنیار نیز در منطقه تلفظ می شود) در جنوب غربی بخش سوری به ارتفاع ۱۹۰۰ متر واقع شده و بخاطر دارا بودن دوحلقه چاه نفت ازدامنه کوه تا بلندترین نقطه کوه جاده شنی دارد. پوشش گیاهی این کوه درختانی چون بلوط، ون، بنگ (قلنگ)، انجیر و بادام کوهی، زالزالک و گیاهان دیگر می باشد که بر زیبایی منطقه افزوده است. کوه ویزنهار دو غار باستانی نیز دارد که یکی در دره ای در ضلع شمالی کوه واقع شده و در آن چشمه ای به صورت دائمی که در دل غار می جوشد در جریان است، غار دیگر در ارتباط با معبد کوهزاد در ضلع جنوبی کوه واقع شده که بر روی تخته سنگی کنده کاری شده است، به نوعی که یک نفر می تواند فقط به صورت سینه خیز وارد آن شود که به احتمال قوی تونلی است که به داخل قلعه راه دارد. آثار یک قلعه بزرگ باستانی در این نقطه (بالای کوه ویزنهار) باقی مانده است که اکنون آن را قلعه کوه زاد می نامند و در باره آن افسانه های مختلفی نیز ذکر می شود، تمام دیواره های قلعه از سنگ و ملاط و شبیه به قلعه زاخه است. این قلعه در سال ۱۳۶۴ه.ش توسط هیئتی از مرکز باستانشناسی ایران کشف و مطالعاتی در مورد آن انجام گرفت، سپس در پاییز ۱۳۶۷ه.ش توسط هیئتی به سرپرستی دکتر نصرت الله معتمدی به مدت ۴۵ روز مورد کاوش قرار گرفت. طی گزارش منتشر شده این قلعه در اوایل حکومت اشکانی شکل گرفته که جهت نیایش مهر و آناهیتا بوده و سپس در زمان ساسانیان با رسمیت یافتن دین زرتشت بعنوان دین رسمی کشور با اندکی تغییر به آتشکده مبدل شده است، نکته بسیار جالب اینکه در وسط چهار طاقی شواهدی یافت شده که در بنای مرکزی جهت افروختن آتش مقدس از گاز طبیعی استفاده می شده است که این موضوع توسط مهندسین وزارت نفت که در ۲ کیلومتری قلعه کار می کرده اند در همان سال ۱۳۶۷ دقیقاً مورد تایید قرار گرفته است.

هنر معماری قلعه کوهزاد رومشکان

این ینا با ۸۰۰ متر ارتفاع از سطح دشت بر فراز قله شرقی کوه منفرد «ویژن هر» در غرب بخش رومشکان قرار دارد. قلعه کوهزاد با مصالح سنگ و گچ در ابعاد ۱۷ در ۳۵ متر بر سطح کوه ساخته شده و مساحت آن بدون محاسبه ساخت و سازهای پراکنده گرداگرد، حدود ۶۰۰ متر مربع است. قسمت شمالی آن سالمتر از سایر قسمت ها است و سبک طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد. ورودی قلعه به سمت شرق می‌ باشد و در قسمت شمال پنجره ای به ابعاد ۹۰*۸۰*۱۰۰ تعبیه گردیده‌ است. این بنا شامل دو چهار طاقی و تاسیسات وابسته به آن می باشد، طول آن ۳۸ متر است که با اندکی انحراف از شرق به غرب کشیده شده است. در جوانب شمال و جنوب آن دو دهلیز به پهنای ۲ متر تعبیه شده است. در شمال و جنوب این دژ که محل نهایی نیایش پیروان آئین مهر بوده دو اتاق ساخته شده که بازوی بنا محسوب می شوند و آنرا به شکل صلیب آراسته اند. عرض بنا در محل بازوهای صلیبی حدود ۱۷ متر می باشد، کف چهار طاقی خارجی حدود ۹۵ سانتیمتر پایین تر از کف چهار طاقی مرکزی قرار دارد. موقعیت قلعه به صورتی است که چشم انداز بسیار زیبایی از دره سیمره و منطقه طرهان و رومشکان را در برمی گیرد. همانطور که گفته شد این اثر منسوب به آیین مهر پرستی و مربوط به دوره اشکانی (پارتی) می باشد که به شماره ۳۷۶۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.