پیشینه شهرستان رومشکان

34200219 1 - پیشینه شهرستان رومشکان

شهرستان رومشکان با مرکزیت شهر چغابل با جمعیتی بالغ بر ۵۵ هزار نفر درجنوب غربی استان لرستان با طول جغرافیایی۳۰ درجه و۴۷ دقیقه وعرض جغرافیایی ۱۷ درجه و۳۳ دقیقه و ارتفاع۱۰۹۵متر از سطح دریا ودر۴۶ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کوهدشت و۲۶ کیلو متری غرب شهرستان پلدختر و هم مرز با استان ایلام واقع شده است  .  

34200219 - پیشینه شهرستان رومشکان

علت نام گذاری

به گفته ی بزرگان این منطقه علت نام گذاری این منطقه به اسم (رومشکان) این بوده است که این منطقه محل شکست امپراتوری روم شرقی از امپراتوری ایران بوده است . رومشکان از دو کلمه روم و شکان تشکیل شده است که کلمه ی روم به معنی امپراتوری روم شرقی میباشد و شکان به معنی شکست وشکستن است که اگر معنی این دو کلمه را در کنار هم بگذاریم جمله ی شکست امپراتوری روم شرقی بدست می آید.به همین دلیل است که این منطقه را رومشکان می نامند و دارای آثار باستانی واشیا تاریخی زیادی است که در ادامه به آن می پردازیم.

آب وهوا

شهرستان رومشکان با آب وهوایی معتدل ونیمه خشک با بیشترین دما در فصل تابستان ، در حدود۴۰درجه سانتی گراد و کمترین دما در فصل زمستان، دمایی در حدود۷درجه زیر صفر ومقدار باران سالانه به طور متوسط۴۵۰ میلی متر دارد.

اطلاعات عمومی

از لحاظ زیست گاه طبیعی شهرستان رومشکان دارای زیست گاه متنوعی میباشد که میتوان موارد ذیل را نام برد:

از لحاظ سر سبزی وپوشش طبیعی دارای انواع درختان بلوط،بنه،انجیر کوهی،بادام کوهی،چنار و… میباشد. وبرای کاشتن درختان گردو،انار،زرد آلو،انجیر، زیتون، سیب،توت و… نیز مناسب است.

از لحاظ گوناگونی زیست جانوری حیوانات ذیل در کوه های این منطقه زندگی میکنند:

روباه  خرگوش  گرگ  کفتار  گراز  سمور  جوجه تیغی –خرس  قوچ ومیش  بز کوهی  کبک  قرقاول  تیهو و… 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *